środa, 12 maja 2021

HISTORIA KONSOLI PEGASUS

 


Historia

 Na początku lat 90. w Polsce w wyniku transformacji ustrojowych możliwe stało się zakładanie własnych przedsiębiorstw. Dwaj biznesmeni, Dariusz Wojdyga i Marek Jutkiewicz, wykorzystali niszę na rynku i postanowili sprowadzić klon japońskiego Famicoma z Tajwanu (Marek Jutkiewicz zetknął się z produktem podczas jednej z podróży służbowych do tego kraju). W czerwcu 1991 założono przedsiębiorstwo BobMark International, które zajęło się importem sprzętu. Aby nie płacić podatków wspólnikiem stał się duńczyk Peter Horlyck. Firma ta dysponowała kapitałem w wysokości 2,3 mld zł (po denominacji 230 tysięcy zł)

(Podróbka Pegasusa)


Osiągalność i zgodność z NES

Gniazdo kartridżów w Pegasusie nie jest (bez adaptera) zgodne z kartridżami dla NES-a, gdyż konsola jest oparta na tzw. Famicomie – japońskiej wersji Nintendo Entertainment System. Famicom HVC-001 (zwany także Nintendo Family Computer) powstał w 1983 i był podstawą dla stworzenia wszelkich podróbek systemu Nintendo. 

Część kartridżów do Pegasusa było pirackimi kopiami gier wyprodukowanymi głównie w Rosji i Chinach. W Polsce gry na tą konsole w mniejszych ilościach również były produkowane jednak bez zgody firmy Bobmark i Nintendo.  Zwykłe gry japońskie w większości przypadków uruchomią się, ponieważ ani Famicom ani Pegasus nie posiada blokady regionalnej. Gry będą jednak działały wolniej ponieważ Pegasusy dostępne w Polsce pracują w systemie PAL 50Hz, a Famicom w NTSC 60Hz. W niektórych gamepadach do Pegasusa oprócz standardowego d-pada i 2 przycisków istnieją dodatkowe dwa – powyżej przycisków B i A znajdują się przyciski oznaczone jako TURBO, których nie ma w padach Famicoma, zaś w przypadku NES-a była dostępna wersja dżojpada NES Advantage z takimi przyciskami. Niektóre dżojpady posiadają także gniazdo minijack 3,5 mm służące do podłączenia słuchawek (działające tylko przy połączeniu z odpowiednią konsolą). Konsola jest zgodna z pistoletem świetlnym, lecz inne akcesoria mogą nie działać.

 

PEGASUS 10 - 502



(Podróbka konsoli GAME - BOY)

Pierwszy model konsoli Pegasus


 

Sam posiadałem ten model i pamiętam ile czasu spędzało się przed telewizorem. Gier do niej miałem masę (bardzo często wymieniałem się na nie z innymi użytkownikami) Fajne to były czasy:-)

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LISTY DO M 6 POŻEGNANIA I POWROTY

  13.11.2024 r. wybrałem się w ramach zajęć z Warsztatami Terapii Zajęciowej do kina HELIOS na film "LISTY DO M POŻEGNANIA I POWROTY...